POPULARITY
Korupčné kauzy, tvrdo presadené lobistické záujmy, chronicky systémové plytvanie či ignorovanie kontrol NKU – no a pacient na poslednom mieste. To je slovenské zdravotníctvo. Najťažším pacientom zdravotníctva je samotné zdravotníctvo, ale prečo je to tak? Zisk v zdravotníctve nevadí. Štát však v regulácií verejného záujmu zlyhal, nemá verejné politiky ani merateľné ciele, tvrdí Tomáš Szalay z SaS.Veľký audit štátnych nemocníc preukázal obrovskú a systémovú neefektivitu ich hospodárenia, rozchádzajú sa však interpretácie, čo je príčinou a kto je kľúčovým vinníkom neustále rastúcich dlhov. Premiér - po 15tich rokoch jeho vlastného vládnutia, hovorí o šoku.Faktom však je, že Najvyšší kontrolný úrad dlhodobo predkladá zistenia o tom, že najťažším pacientom nášho zdravotníctva je samotné zdravotníctvo. Systém jeho riadenia totiž predseda NKÚ označil za deravý ako ementál pretože ministerstvo rezignovalo na verejný záujem a podľahlo lobistickým tlakom. Dôkazom má byť aj lieková politika, kde štát - ako jej regulátor, systémovo zlyhal a protokoly o kontrole preto putujú na Generálnu prokuratúru. No a v rukách prokuratúry skončil aj neslávne známy sanitkový tender, nad ktorým si Kamil Šaško doslova umyl svoje ministerské ruky. No a predmetom ostrej kritiky ombudsmana sa stalo aj poplatkové eldorádo, v ktorom svojvoľne, netransparentne a nepredvídateľne miznú stovky miliónov od pacientov.My vôbec netušíme čo je to verejný záujem v zdravotníctve. Nemáme žiadne verejne politiky ani ich merateľné a exaktne kontrolovateľné parametre ani ciele, tvrdí Tomáš Szalay z SaS. Kto tomuto - čomu hovoríme zdravotníctvo, v skutočnosti velí a o koho záujmy vlastne ide? Pýta sa poslanec SaS Tomáš Szalay. O čom hovorí fakt, že na šéfa NKÚ si premiér čas nenašiel, ale na Jaroslava Haščáka z Penty už čas mal? Kto teda rozhoduje o našich životoch a zdraví a kto je skutočným generálom slovenského zdravotníctva?Ráno Nahlas s poslancom SaS Tomášom Szalayom. Pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.
Korupčné kauzy, tvrdo presadené lobistické záujmy, chronicky systémové plytvanie či ignorovanie kontrol NKU – no a pacient na poslednom mieste. To je slovenské zdravotníctvo. Najťažším pacientom zdravotníctva je samotné zdravotníctvo, ale prečo je to tak? Zisk v zdravotníctve nevadí. Štát však v regulácií verejného záujmu zlyhal, nemá verejné politiky ani merateľné ciele, tvrdí Tomáš Szalay z SaS.Veľký audit štátnych nemocníc preukázal obrovskú a systémovú neefektivitu ich hospodárenia, rozchádzajú sa však interpretácie, čo je príčinou a kto je kľúčovým vinníkom neustále rastúcich dlhov. Premiér - po 15tich rokoch jeho vlastného vládnutia, hovorí o šoku.Faktom však je, že Najvyšší kontrolný úrad dlhodobo predkladá zistenia o tom, že najťažším pacientom nášho zdravotníctva je samotné zdravotníctvo. Systém jeho riadenia totiž predseda NKÚ označil za deravý ako ementál pretože ministerstvo rezignovalo na verejný záujem a podľahlo lobistickým tlakom. Dôkazom má byť aj lieková politika, kde štát - ako jej regulátor, systémovo zlyhal a protokoly o kontrole preto putujú na Generálnu prokuratúru. No a v rukách prokuratúry skončil aj neslávne známy sanitkový tender, nad ktorým si Kamil Šaško doslova umyl svoje ministerské ruky. No a predmetom ostrej kritiky ombudsmana sa stalo aj poplatkové eldorádo, v ktorom svojvoľne, netransparentne a nepredvídateľne miznú stovky miliónov od pacientov.My vôbec netušíme čo je to verejný záujem v zdravotníctve. Nemáme žiadne verejne politiky ani ich merateľné a exaktne kontrolovateľné parametre ani ciele, tvrdí Tomáš Szalay z SaS. Kto tomuto - čomu hovoríme zdravotníctvo, v skutočnosti velí a o koho záujmy vlastne ide? Pýta sa poslanec SaS Tomáš Szalay. O čom hovorí fakt, že na šéfa NKÚ si premiér čas nenašiel, ale na Jaroslava Haščáka z Penty už čas mal? Kto teda rozhoduje o našich životoch a zdraví a kto je skutočným generálom slovenského zdravotníctva?Ráno Nahlas s poslancom SaS Tomášom Szalayom. Pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.
Od príbehu “kozy a noža” k ideovému zmiereniu, tak vyzeral oblúk Fica a Haščáka. Ako slovenským pacientom pomôže ideová náruč, v ktorej premiér splynul so šéfom Penty? Čo odhalil audit štátnych nemocníc? Kto teda môže za úpadok zdravotníctva: Neefektivita štátnych nemocníc či lobing finančnej oligarchie? Slovenské zdravotníctvo je úplne najhorším z možných svetov. Upracme si systém. Máme tu mačkopsa, kde si poisťovne robia prakticky čo len chcú. A žabou na prameni nášho zdravia sú finančné skupiny, ktoré štát nie je schopný - alebo ochotný, primerane kontrolovať, regulovať a sankcionovať, hovorí šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský. Predseda LOZ tak pre Aktuality reaguje na výsledky ministerského auditu vybraných štátnych nemocníc, ktorého závery označil premiér Fico za doslova “šokujúce.” Premiér to pritom povedal po štyroch vládach, v ktorých väčšinu času rezort zdravotníctva ovládali jeho vlastní nominanti a on sám sa k zdravotníctvu - ako premiérskej téme, odmietal hlásiť. Kto teda reálne riadi slovenské zdravotníctvo, kam miznú miliardy, ktoré do neho rok čo rok nalievame a je tu ešte vôbec nejaká šanca na systémovú zmenu, ktorá by skutočne uprednostnila pacientov? Veľmi slabá vyťaženosť operačných sál, príliš štedré odmeňovanie lekárov, ale aj akútny nedostatok sestier či plytvanie liekmi. Takto pomenoval systémové príčiny chronického zadlžovania sa štátnych nemocníc audit piatich vybraných nemocníc zadaný rezortom zdravotníctva. Faktom je, že dlh štátnych nemocníc sa aktuálne opäť šplhá k miliarde eur. Čaká nás teda ďalšia vlna oddlžovania z našich peňaženiek alebo je v hre zmena právnej formy nemocníc a doprivatizácia starostlivosti o naše zdravie?Čo teda spomínaný nemocničný audit odhalil, kto je skutočným vinníkom chronických dlhov, neefektivity ako i kolabujúcej zdravotnej starostlivosti a čo je reálnou chorobou nášho zdravotného systému? Téma Rána Nahlas s predsedom Lekárskeho odborového združenia Petrom Visolajským. Ráno Nahlas, s predsedom LOZ Petrom Vislajským. Pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.
Od príbehu “kozy a noža” k ideovému zmiereniu, tak vyzeral oblúk Fica a Haščáka. Ako slovenským pacientom pomôže ideová náruč, v ktorej premiér splynul so šéfom Penty? Čo odhalil audit štátnych nemocníc? Kto teda môže za úpadok zdravotníctva: Neefektivita štátnych nemocníc či lobing finančnej oligarchie? Slovenské zdravotníctvo je úplne najhorším z možných svetov. Upracme si systém. Máme tu mačkopsa, kde si poisťovne robia prakticky čo len chcú. A žabou na prameni nášho zdravia sú finančné skupiny, ktoré štát nie je schopný - alebo ochotný, primerane kontrolovať, regulovať a sankcionovať, hovorí šéf Lekárskeho odborového združenia (LOZ) Peter Visolajský. Predseda LOZ tak pre Aktuality reaguje na výsledky ministerského auditu vybraných štátnych nemocníc, ktorého závery označil premiér Fico za doslova “šokujúce.” Premiér to pritom povedal po štyroch vládach, v ktorých väčšinu času rezort zdravotníctva ovládali jeho vlastní nominanti a on sám sa k zdravotníctvu - ako premiérskej téme, odmietal hlásiť. Kto teda reálne riadi slovenské zdravotníctvo, kam miznú miliardy, ktoré do neho rok čo rok nalievame a je tu ešte vôbec nejaká šanca na systémovú zmenu, ktorá by skutočne uprednostnila pacientov? Veľmi slabá vyťaženosť operačných sál, príliš štedré odmeňovanie lekárov, ale aj akútny nedostatok sestier či plytvanie liekmi. Takto pomenoval systémové príčiny chronického zadlžovania sa štátnych nemocníc audit piatich vybraných nemocníc zadaný rezortom zdravotníctva. Faktom je, že dlh štátnych nemocníc sa aktuálne opäť šplhá k miliarde eur. Čaká nás teda ďalšia vlna oddlžovania z našich peňaženiek alebo je v hre zmena právnej formy nemocníc a doprivatizácia starostlivosti o naše zdravie?Čo teda spomínaný nemocničný audit odhalil, kto je skutočným vinníkom chronických dlhov, neefektivity ako i kolabujúcej zdravotnej starostlivosti a čo je reálnou chorobou nášho zdravotného systému? Téma Rána Nahlas s predsedom Lekárskeho odborového združenia Petrom Visolajským. Ráno Nahlas, s predsedom LOZ Petrom Vislajským. Pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.
1. Ak bude iránska vojna trvať dlho, bude sa prepúšťať a ceny porastú 2. Volkswagen môže byť s Bratislavou spokojný, vo Wolfsburgu rieši väčšie problémy 3. Zatiaľ čo EÚ hľadá riešenie, európske krajiny začali dotovať ceny na čerpačkách 4. Krátko o tendri na opravu mostov, rekordných ziskoch Penty a J&T a nových notebookoch Applu
Štát ako regulátor verejného zdravia totálne zlyháva. V oblasti liekovej politiky či laboratórnej diagnostiky rezignoval a hru prenechal súkromným lobistom. Politika zdravia sa obchoduje, ministerskí úradníci sú rukojemníkmi lobistov a jasných konfliktov záujmov. NKÚ odstupuje protokoly o kontrole rezortu zdravotníctva, ale i polícií, hovorí predseda NKÚ Ľubomír Andrassy. Nájde si premiér - po Haščákovi, čas už aj na vedenie NKÚ? Dvojročný Vily so svalovou dystrofiou, 7 ročný Theo s agresívnou formou lymfatickej rakoviny či 9 ročná Miška bojujúca s neuroblastómom. Tých všetkých - a mnohých im podobných, nájdeme na jednom z našich najpopulárnejších zbierkových portálov aby tu pýtali peniaze na svoju liečbu a možnosť ďalej žiť. I tak vyzerá slovenské zdravotníctvo v roku 2026. Namiesto silnej ruky údajne sociálneho štátu, tu panuje doslova veľtrh charitatívnych zbierok na naše zdravie i holé životy. Do zdravotníctva pritom smeruje takmer 10 miliárd eur, šéf NKÚ však tvrdí, že systémovým problémom je, že vôbec netušíme, či sa tieto verejné zdroje míňajú efektívne a kde všade má naša zdravotná loď diery, ktoré ovládajú lobisti a ich záujmy. Jedným z príkladov je i zlyhávajúca lieková politika či netransparentné fungovanie takzvaných SVaLZov, teda spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek. Lieky na výnimku fungujú v netransparentnom, nepredvídateľnom a diskriminačnom prostredí, aspoň tak to hodnotí Verejný ochranca práv a preto ju kvôli jej ďalšej neudržateľnosti napadol na Ústavnom súde. Predseda vlády však zdravotníctvo i naďalej nepovažuje za premiérsku tému, čas na zmierenie s - ním samým, kedysi démonizovanou Pentou si ale našiel. Na šéfa NKU si napriek vážnym zisteniam kontrolórov premiér dlhodobo čas nenachádza, na Jaroslava Haščáka z Penty si však priestor našiel. Kde sme sa to v tejto krajine dostali, pýta sa Ľubomír Andrassy. Namiesto toho aby sa vláda - a jej premiér, postavili za nezávislé kontrolné inštitúcie - ako NKÚ či PMÚ, k zastrašovaniu kontrolórov či obštuovaniu ich činnosti, mlčia. Nájde si teda predseda vlády už konečne čas i na predsedu NKÚ a urobí Robert Fico z rozpadajúceho sa slovenského zdravotníctva - v ktorom - podľa vedenia NKÚ - panuje chaos, dátové peklo, rezignácia štátu na verejný záujem, ako i parazitovanie lobistov, konečne reálnu premiérsku tému? Problémom nášho zdravotníctva je zlyhávajúci regulátor, teda štát. Ak minister zdravotníctva nebude mat za sebou premiéra, všetka jeho snaha vyjde navnivoč. Niekto tu parazituje na zdraví, na vode či na digitalizácií Tato kultúra nezodpovednosti, ktorá sa prepadá až do trestnoprávnej zodpovednosti je prierezovo v každom segmente verejných politík A nezáujem štátu to riešiť, táto erózia štátu a rezignácia na verejný záujem je veľmi nebezpečná. Čo keď si občan povie: “A dosť!” a vypovie tu pomyselnú spoločenskú zmluvu? Pýta sa šéf najvyššej kontrolnej inštitúcie tohto štátu Ľubomír Andrassy. Sledujete Ráno Nahlas, dnes opäť v pravidelnom rozhovore s predsedom Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomírom Andrassym. Pekný deň a pokoj v duši želá Braňo Dobšinský.
Štát ako regulátor verejného zdravia totálne zlyháva. V oblasti liekovej politiky či laboratórnej diagnostiky rezignoval a hru prenechal súkromným lobistom. Politika zdravia sa obchoduje, ministerskí úradníci sú rukojemníkmi lobistov a jasných konfliktov záujmov. NKÚ odstupuje protokoly o kontrole rezortu zdravotníctva, ale i polícií, hovorí predseda NKÚ Ľubomír Andrassy. Nájde si premiér - po Haščákovi, čas už aj na vedenie NKÚ? Dvojročný Vily so svalovou dystrofiou, 7 ročný Theo s agresívnou formou lymfatickej rakoviny či 9 ročná Miška bojujúca s neuroblastómom. Tých všetkých - a mnohých im podobných, nájdeme na jednom z našich najpopulárnejších zbierkových portálov aby tu pýtali peniaze na svoju liečbu a možnosť ďalej žiť. I tak vyzerá slovenské zdravotníctvo v roku 2026. Namiesto silnej ruky údajne sociálneho štátu, tu panuje doslova veľtrh charitatívnych zbierok na naše zdravie i holé životy. Do zdravotníctva pritom smeruje takmer 10 miliárd eur, šéf NKÚ však tvrdí, že systémovým problémom je, že vôbec netušíme, či sa tieto verejné zdroje míňajú efektívne a kde všade má naša zdravotná loď diery, ktoré ovládajú lobisti a ich záujmy. Jedným z príkladov je i zlyhávajúca lieková politika či netransparentné fungovanie takzvaných SVaLZov, teda spoločných vyšetrovacích a liečebných zložiek. Lieky na výnimku fungujú v netransparentnom, nepredvídateľnom a diskriminačnom prostredí, aspoň tak to hodnotí Verejný ochranca práv a preto ju kvôli jej ďalšej neudržateľnosti napadol na Ústavnom súde. Predseda vlády však zdravotníctvo i naďalej nepovažuje za premiérsku tému, čas na zmierenie s - ním samým, kedysi démonizovanou Pentou si ale našiel. Na šéfa NKU si napriek vážnym zisteniam kontrolórov premiér dlhodobo čas nenachádza, na Jaroslava Haščáka z Penty si však priestor našiel. Kde sme sa to v tejto krajine dostali, pýta sa Ľubomír Andrassy. Namiesto toho aby sa vláda - a jej premiér, postavili za nezávislé kontrolné inštitúcie - ako NKÚ či PMÚ, k zastrašovaniu kontrolórov či obštuovaniu ich činnosti, mlčia. Nájde si teda predseda vlády už konečne čas i na predsedu NKÚ a urobí Robert Fico z rozpadajúceho sa slovenského zdravotníctva - v ktorom - podľa vedenia NKÚ - panuje chaos, dátové peklo, rezignácia štátu na verejný záujem, ako i parazitovanie lobistov, konečne reálnu premiérsku tému? Problémom nášho zdravotníctva je zlyhávajúci regulátor, teda štát. Ak minister zdravotníctva nebude mat za sebou premiéra, všetka jeho snaha vyjde navnivoč. Niekto tu parazituje na zdraví, na vode či na digitalizácií Tato kultúra nezodpovednosti, ktorá sa prepadá až do trestnoprávnej zodpovednosti je prierezovo v každom segmente verejných politík A nezáujem štátu to riešiť, táto erózia štátu a rezignácia na verejný záujem je veľmi nebezpečná. Čo keď si občan povie: “A dosť!” a vypovie tu pomyselnú spoločenskú zmluvu? Pýta sa šéf najvyššej kontrolnej inštitúcie tohto štátu Ľubomír Andrassy. Sledujete Ráno Nahlas, dnes opäť v pravidelnom rozhovore s predsedom Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomírom Andrassym. Pekný deň a pokoj v duši želá Braňo Dobšinský.
Medzi Robertom Ficom a finančnou skupinou Penta sa rozhostil oficiálny zmier. Premiér tvrdí, že zložil ideologické okuliare a vyhlásil, že sa v Pente a jej pôsobení v našom zdravotníctve, mýlil. Je to definitívna bodka za kauzou Gorila a ako to ide dokopy s vážnymi tvrdeniami šéfa NKÚ o podľahnutí rezortu zdravotníctva súkromným lobistom práve z finančných skupín? Čo spája Pentu a SMER a aké následky to môže mať pre slovenských pacientov? Témy pre šéfku Nadácie Zastavme Korupciu Zuzanu Petkovú.Sledujete Aktuality Nahlas, pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.
Medzi Robertom Ficom a finančnou skupinou Penta sa rozhostil oficiálny zmier. Premiér tvrdí, že zložil ideologické okuliare a vyhlásil, že sa v Pente a jej pôsobení v našom zdravotníctve, mýlil. Je to definitívna bodka za kauzou Gorila a ako to ide dokopy s vážnymi tvrdeniami šéfa NKÚ o podľahnutí rezortu zdravotníctva súkromným lobistom práve z finančných skupín? Čo spája Pentu a SMER a aké následky to môže mať pre slovenských pacientov? Témy pre šéfku Nadácie Zastavme Korupciu Zuzanu Petkovú.Sledujete Aktuality Nahlas, pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.
Poslanec a predseda výboru pre zdravotníctvo Vladimír Baláž zo Smeru v rozhovore s Veronikou Folentovou rozpráva o vzťahoch Penty a Agelu s vládou. „Bolo by zvláštne, keby som ho nepoznal,“ hovorí o Jaroslavovi Haščákovi z Penty. Hovorí aj o tom, prečo je štát slabý partner finančným skupinám v zdravotníctve, kedy bude vyriešený záchrankový tender, ale aj o tom, že sa mu nepáči, že premiér zverejnil status, kde sú politickí oponenti v zvieracích kazajkách.
1. Šéf futbalu ide napriek iPhonovej kauze opäť kandidovať. Huliak naňho zaútočil podozrivou platbou 2. Európa smeruje k federalizácii v politickej aj rozpočtovej rovine 3. Fico pochválil nemocnice Penty, väčšinu peňazí však dodal Brusel 4. Výsledky Nvidie prekonali očakávania, no obavy z AI bubliny nerozohnali
Dříve řídil nemocnici, teď miliardy v Pentě. Václav Jirků, který je expert nejen ve zdravotnictví, popsal budoucí vývoj Penty, Dr. Maxe, jejich nemocnic a celého sektoru. Sdílí také, kolik letos Penta zřejmě vydělá. Martin a Tomáš s ním probírají, jak celý byznys funguje, kam hodlá Penta dále investovat a jestli se ona nebo nějaká její část objeví na burze. Jirků také popisuje svůj pohled na to, kam se bude vyvíjet české zdravotnictví. Další díly podcastu najdete také na https://herohero.co/moneypenny nebo https://moneypenny.opinio.cz/
Dříve řídil nemocnici, teď miliardy v Pentě. Václav Jirků, který je expert nejen ve zdravotnictví, popsal budoucí vývoj Penty, Dr. Maxe, jejich nemocnic a celého sektoru. Sdílí také, kolik letos Penta zřejmě vydělá. Martin a Tomáš s ním probírají, jak celý byznys funguje, kam hodlá Penta dále investovat a jestli se ona nebo nějaká její část objeví na burze. Jirků také popisuje svůj pohled na to, kam se bude vyvíjet české zdravotnictví.Další díly podcastu najdete také na https://herohero.co/moneypenny nebo https://moneypenny.opinio.cz/
Penta Real Estate bude mít v příštím roce naráz rozestavěno deset developerských projektů a v nich 800 nových bytů včetně těch nejluxusnějších s cenou 300 tisíc korun za metr čtvereční. Celkem prostaví více než 10 miliard korun. Penta také nedávno rozvířila vlny českého trhu, když oznámila spolupráci s Davidem Burešem a vznik „Bookingu“ pro nájmy pod názvem Flet. S tímto projektem má další velké plány a míří i do regionů. „Nyní máme 750 bytů a rádi bychom do tří let měli něco mezi třemi a pěti tisíci bytů,“ říká David Musil, šéf Penta Real Estate. Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Každý všední den na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích. Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.
Penta Real Estate bude mít v příštím roce naráz rozestavěno deset developerských projektů a v nich 800 nových bytů včetně těch nejluxusnějších s cenou 300 tisíc korun za metr čtvereční. Celkem prostaví více než 10 miliard korun. Penta také nedávno rozvířila vlny českého trhu, když oznámila spolupráci s Davidem Burešem a vznik „Bookingu“ pro nájmy pod názvem Flet. S tímto projektem má další velké plány a míří i do regionů. „Nyní máme 750 bytů a rádi bychom do tří let měli něco mezi třemi a pěti tisíci bytů,“ říká David Musil, šéf Penta Real Estate. Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Každý všední den na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích. Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.
„Zdravie je dnes predmetom obchodovania a kšeftovania medzi úzkymi záujmovými skupinami. Toto je problém rezortu zdravotníctva a toho, že ľudia z ministerstva, ktorí by mali obhajovať ústavné princípy a solidárne prerozdeľovanie verejných zdrojov, to proste nerobia. Pacient ich vôbec nezaujíma a dlhodobo tolerujú systém, ktorý je neférový a nahráva lobistickým skupinám.“ To sú až šokujúco otvorené a tvrdo kritické slová šéfa Najvyššieho kontrolného úradu, ktoré po viacerých kontrolách v oblasti zdravotníctva povedal v máji tohto roku práve pre Aktuality.Tieto tvrdenia Ľubomíra Andrassyho - spolu s výsledkami kontrol NKÚ - vyvolali mimoriadny ohlas verejnosti, ale aj ostro nesúhlasné reakcie subjektov finančnej skupiny Penta. Dnes vám preto - v mene vyváženosti - prinášame v Aktualitách Nahlas rozhovor s generálnym riaditeľom Penta Hospitals International Petrom Lednickým. Témou bude slovenské zdravotníctvo, jeho efektivita, vplyv lobistov súkromných finančných skupín a moc veľkého kapitálu, ale aj o čom bola kauza Gorila.Počúvate Aktuality Nahlas, pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.
„Zdravie je dnes predmetom obchodovania a kšeftovania medzi úzkymi záujmovými skupinami. Toto je problém rezortu zdravotníctva a toho, že ľudia z ministerstva, ktorí by mali obhajovať ústavné princípy a solidárne prerozdeľovanie verejných zdrojov, to proste nerobia. Pacient ich vôbec nezaujíma a dlhodobo tolerujú systém, ktorý je neférový a nahráva lobistickým skupinám.“ To sú až šokujúco otvorené a tvrdo kritické slová šéfa Najvyššieho kontrolného úradu, ktoré po viacerých kontrolách v oblasti zdravotníctva povedal v máji tohto roku práve pre Aktuality.Tieto tvrdenia Ľubomíra Andrassyho - spolu s výsledkami kontrol NKÚ - vyvolali mimoriadny ohlas verejnosti, ale aj ostro nesúhlasné reakcie subjektov finančnej skupiny Penta. Dnes vám preto - v mene vyváženosti - prinášame v Aktualitách Nahlas rozhovor s generálnym riaditeľom Penta Hospitals International Petrom Lednickým. Témou bude slovenské zdravotníctvo, jeho efektivita, vplyv lobistov súkromných finančných skupín a moc veľkého kapitálu, ale aj o čom bola kauza Gorila.Počúvate Aktuality Nahlas, pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.
„Zdravie je dnes predmetom obchodovania a kšeftovania medzi úzkymi záujmovými skupinami. Toto je problém rezortu zdravotníctva a toho, že ľudia z ministerstva, ktorí by mali obhajovať ústavné princípy a solidárne prerozdeľovanie verejných zdrojov, to proste nerobia. Pacient ich vôbec nezaujíma a dlhodobo tolerujú systém, ktorý je neférový a nahráva lobistickým skupinám.“ To sú až šokujúco otvorené a tvrdo kritické slová šéfa Najvyššieho kontrolného úradu, ktoré po viacerých kontrolách v oblasti zdravotníctva povedal v máji tohto roku práve pre Aktuality.Tieto tvrdenia Ľubomíra Andrassyho - spolu s výsledkami kontrol NKÚ - vyvolali mimoriadny ohlas verejnosti, ale aj ostro nesúhlasné reakcie subjektov finančnej skupiny Penta. Dnes vám preto - v mene vyváženosti - prinášame v Aktualitách Nahlas rozhovor s generálnym riaditeľom Penta Hospitals International Petrom Lednickým. Témou bude slovenské zdravotníctvo, jeho efektivita, vplyv lobistov súkromných finančných skupín a moc veľkého kapitálu, ale aj o čom bola kauza Gorila.Počúvate Aktuality Nahlas, pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.
Zajacova reforma, ktorá umožnila vytváranie ziskov zo zdravotného poistenia bola chybou. Poisťovne nenaplnili očakávania a štát nemá zmysluplné regulačné mechanizmy. Stali sme sa exotmi, tvrdí exminister zdravotníctva Marek Krajčí. Podľa neho treba zanalyzovať čo by prinieslo vyvlastnenie súkromných poisťovní. Stámiliónové zisky poisťovní? Veď to sú šialené peniaze, hovorí.Zdravotníctvo - respektíve čoraz viditeľnejší kolaps jeho kvality i dostupnosti, a to pri neustále sa zvyšujúcej sa cene, za ktorú si ho financujeme. To je jedna z najpálčivejších tém, ktoré nás už chronicky trápia. Hoci do sektoru zdravotníctva lejeme čoraz viac miliárd, zvyšujúcu sa kvalitu pacient nepocíti, tvrdí po niekoľkých hlbkových kontrolách šéf Najvyššieho kontrolného úradu. Podľa Ľubomíra Andrassyho je totiž problém zakopaný v zle nastavených základoch toho, ako naše zdravotníctvo ne-funguje. Štát na verejný záujem rezignoval, pacient ho nezaujíma, ministerstvo ovládli lobisti a celé je to poháňané snahou o zisky pre súkromné finančné skupiny, tvrdí. Naopak, ľudia Penty zasa hovoria o prílišnej regulácií štátu, legitimite mnoho miliónových ziskov a hlasne sa dožadujú čo najväčšej privatizácie zvyškov štátneho - a podľa nich, neefektívneho zdravotníctva.Záujem skupín Penta, Agel - ale aj ďalších, na tvorbe verejnej politiky v oblasti zdravotníctva je naozaj enormný. Nepríjemné je to, že častokrát sa ten ich lobizmus deje netransparentne, tak ako to popisuje šéf NKÚ, hovorí exminister zdravotníctva Marek Krajčí. Podľa neho zdravotníctvo poháňané neobmedzenými ziskami sa stane drahé a sociálne nedostupné. Takto nám odtiekli stovky miliónov, tvrdí Krajčí. Treba sa však pozrieť aj na efektivitu štátneho sektora a utesniť v nej diery. Nech súkromné poisťovne súťažia v pripoistení, dodáva.Nastal čas na skutočne zásadné zmeny systému, ktorý má v rukách naše zdravie i holé životy? Je legitímne profitovať zo zdravotných odvodov alebo sa treba vrátiť pred časy Rudolfa Zajaca? Ako skrotiť lobistov predátorského kapitálu, ale aj neefektivitu štátneho spolitizovaného systému a dá a má sa zdravie na Slovensku kupovať? Kto teda v skutočnosti vládne nášmu zdravotníctvu a ako to celé vrátiť k záujmom pacientov? Ráno Nahlas s exministrom zdravotníctva Marekom Krajčím. Pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.
Zajacova reforma, ktorá umožnila vytváranie ziskov zo zdravotného poistenia bola chybou. Poisťovne nenaplnili očakávania a štát nemá zmysluplné regulačné mechanizmy. Stali sme sa exotmi, tvrdí exminister zdravotníctva Marek Krajčí. Podľa neho treba zanalyzovať čo by prinieslo vyvlastnenie súkromných poisťovní. Stámiliónové zisky poisťovní? Veď to sú šialené peniaze, hovorí.Zdravotníctvo - respektíve čoraz viditeľnejší kolaps jeho kvality i dostupnosti, a to pri neustále sa zvyšujúcej sa cene, za ktorú si ho financujeme. To je jedna z najpálčivejších tém, ktoré nás už chronicky trápia. Hoci do sektoru zdravotníctva lejeme čoraz viac miliárd, zvyšujúcu sa kvalitu pacient nepocíti, tvrdí po niekoľkých hlbkových kontrolách šéf Najvyššieho kontrolného úradu. Podľa Ľubomíra Andrassyho je totiž problém zakopaný v zle nastavených základoch toho, ako naše zdravotníctvo ne-funguje. Štát na verejný záujem rezignoval, pacient ho nezaujíma, ministerstvo ovládli lobisti a celé je to poháňané snahou o zisky pre súkromné finančné skupiny, tvrdí. Naopak, ľudia Penty zasa hovoria o prílišnej regulácií štátu, legitimite mnoho miliónových ziskov a hlasne sa dožadujú čo najväčšej privatizácie zvyškov štátneho - a podľa nich, neefektívneho zdravotníctva.Záujem skupín Penta, Agel - ale aj ďalších, na tvorbe verejnej politiky v oblasti zdravotníctva je naozaj enormný. Nepríjemné je to, že častokrát sa ten ich lobizmus deje netransparentne, tak ako to popisuje šéf NKÚ, hovorí exminister zdravotníctva Marek Krajčí. Podľa neho zdravotníctvo poháňané neobmedzenými ziskami sa stane drahé a sociálne nedostupné. Takto nám odtiekli stovky miliónov, tvrdí Krajčí. Treba sa však pozrieť aj na efektivitu štátneho sektora a utesniť v nej diery. Nech súkromné poisťovne súťažia v pripoistení, dodáva.Nastal čas na skutočne zásadné zmeny systému, ktorý má v rukách naše zdravie i holé životy? Je legitímne profitovať zo zdravotných odvodov alebo sa treba vrátiť pred časy Rudolfa Zajaca? Ako skrotiť lobistov predátorského kapitálu, ale aj neefektivitu štátneho spolitizovaného systému a dá a má sa zdravie na Slovensku kupovať? Kto teda v skutočnosti vládne nášmu zdravotníctvu a ako to celé vrátiť k záujmom pacientov? Ráno Nahlas s exministrom zdravotníctva Marekom Krajčím. Pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.
Končí sa týždeň, ktorý sme v Aktualitách začínali kauzou „Nemam ništa“ o vile na Jadrane, pôvodne spájanú s Robertom Ficom; týždeň, v ktorom Slovensku prischla nálepka „banánová republika“. To pre kauzu haciend a falošných penziónov, ktoré tu prišla preverovať misia europarlamentu pod vedením Tomáša Zdechovského, ktorý si od Andreja Danka vypočul, že je „vúl“. Týždeň, keď sa verejnosť práve vďaka Aktualitám dozvedela, že apartmánový luxus Jadranu si čerstvo dopriala aj sestra prezidenta Pellegriniho. Naviac v dome, kde má apartmán aj prezidentov známy a spolustraník Peter Náhlik. Týždeň, keď ste si v Aktualitách mohli urobiť prehľad o jadranských vilách a apartmánoch, ktorým neodolali muži ako Robert Kaliňák, jeho ostrovný sused Jaroslav Haščák z Penty, oligarcha Jozef Brhel či Michal Gučík, známy svojimi kontaktmi na politikov. A to sú len niektorí. Na tému sa pozrieme s Petrom Sabom z investigatívneho tímu Aktualít. Podcast pripravil Jaroslav Barborák.
Končí sa týždeň, ktorý sme v Aktualitách začínali kauzou „Nemam ništa“ o vile na Jadrane, pôvodne spájanú s Robertom Ficom; týždeň, v ktorom Slovensku prischla nálepka „banánová republika“. To pre kauzu haciend a falošných penziónov, ktoré tu prišla preverovať misia europarlamentu pod vedením Tomáša Zdechovského, ktorý si od Andreja Danka vypočul, že je „vúl“. Týždeň, keď sa verejnosť práve vďaka Aktualitám dozvedela, že apartmánový luxus Jadranu si čerstvo dopriala aj sestra prezidenta Pellegriniho. Naviac v dome, kde má apartmán aj prezidentov známy a spolustraník Peter Náhlik. Týždeň, keď ste si v Aktualitách mohli urobiť prehľad o jadranských vilách a apartmánoch, ktorým neodolali muži ako Robert Kaliňák, jeho ostrovný sused Jaroslav Haščák z Penty, oligarcha Jozef Brhel či Michal Gučík, známy svojimi kontaktmi na politikov. A to sú len niektorí. Na tému sa pozrieme s Petrom Sabom z investigatívneho tímu Aktualít. Podcast pripravil Jaroslav Barborák.
U nás je to v zdravotníctve celé naopak. Primárnym cieľom je dosiahnuť zisk a smerovať peniaze tam, kde to chcú silní finanční hráči, tvrdí bývalá šéfka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáta Bláhová. Podľa nej je systém zle nastavený pretože ho poháňa predátorský kapitál. Ako to teda zásadne zmeniť?Zdravie je dnes na Slovensku predmetom obchodovania a kšeftovania medzi veľmi úzkymi ekonomickými záujmovými skupinami, povedal nedávno pre podcast Ráno Nahlas predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy. Na základe opakovaných hĺbkových kontrol tvrdí, že rezort zdravotníctva neobhajuje verejný záujem a ani pacienta, ale namiesto toho je ovládané lobistickými záujmami. Do takto deravého systému je preto nalievanie ďalších miliárd úplne zbytočné pretože pre pacienta by sa nič k lepšiemu nezmenilo.Zdravotníctvo - ktoré pritom patrí medzi kľíučové problémy, ktoré trápia občanov Slovenska, sa tak stalo doslova čiernou dierou na peniaze. Hoci do neho každoročne nalievame čoraz viac a viac miliárd, starostlivosť o pacientov sa fakticky vôbec nezlepšuje. Systém je teda nielen evidentne neefektívny a deravý, ale podľa niektorých odborníkov aj zásadne a systémovo zle nastavený. Nadôvažok, kľúčovým hráčom sa stali silné finančné skupiny takzvaného "Pentagelu", teda Penty a Agelu.Medzi kritikov takto nastaveného zdravotníctva, do ktorého sme vpustili súkromný a dravý kapitál - bez dostatočných regulácií i adekvátnej sily štátu obhajovať pacientov, patrí aj bývalá šéfka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS)Privatizáciou sme si v zdravotníctve vyrobili peklo. To nie je žiadny voľný trh a ani ním nemôže byť. Máme tu niečo, čo smeruje k modelu v USA. Vo verejnom zdravotnom poistení sa u nás aktuálne odhadom vyberie cca 10 miliárd a súťaž nie je žiadna. Nefunguje to, hovorí Renáta Bláhová. V čom teda slovenské zdravotníctvo systémovo nefunguje a mala až šokujúco otvorená kritika šéfa NKÚ pravdu? Dokáže sa ešte štát - reprezentovaný predovšetkým ministerstvom zdravotníctva, tomuto dravému súkromnému kapitálu adekvátne čeliť a obhajovať verejný záujem a záujmy nás, pacientov? No a ak to celé nefunguje, ako to zmeniť k lepšiemu?Ráno Nahlas, opäť o zdravotníctve, dnes s bývalou šéfkou Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a daňovou poradkyňou Renátou Bláhovou. Reč však bude aj o transakčnej dani, vládnej konsolidácií a možnom zdanení superbohatých. Pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.
U nás je to v zdravotníctve celé naopak. Primárnym cieľom je dosiahnuť zisk a smerovať peniaze tam, kde to chcú silní finanční hráči, tvrdí bývalá šéfka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou Renáta Bláhová. Podľa nej je systém zle nastavený pretože ho poháňa predátorský kapitál. Ako to teda zásadne zmeniť?Zdravie je dnes na Slovensku predmetom obchodovania a kšeftovania medzi veľmi úzkymi ekonomickými záujmovými skupinami, povedal nedávno pre podcast Ráno Nahlas predseda Najvyššieho kontrolného úradu Ľubomír Andrassy. Na základe opakovaných hĺbkových kontrol tvrdí, že rezort zdravotníctva neobhajuje verejný záujem a ani pacienta, ale namiesto toho je ovládané lobistickými záujmami. Do takto deravého systému je preto nalievanie ďalších miliárd úplne zbytočné pretože pre pacienta by sa nič k lepšiemu nezmenilo.Zdravotníctvo - ktoré pritom patrí medzi kľíučové problémy, ktoré trápia občanov Slovenska, sa tak stalo doslova čiernou dierou na peniaze. Hoci do neho každoročne nalievame čoraz viac a viac miliárd, starostlivosť o pacientov sa fakticky vôbec nezlepšuje. Systém je teda nielen evidentne neefektívny a deravý, ale podľa niektorých odborníkov aj zásadne a systémovo zle nastavený. Nadôvažok, kľúčovým hráčom sa stali silné finančné skupiny takzvaného "Pentagelu", teda Penty a Agelu.Medzi kritikov takto nastaveného zdravotníctva, do ktorého sme vpustili súkromný a dravý kapitál - bez dostatočných regulácií i adekvátnej sily štátu obhajovať pacientov, patrí aj bývalá šéfka Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou (ÚDZS)Privatizáciou sme si v zdravotníctve vyrobili peklo. To nie je žiadny voľný trh a ani ním nemôže byť. Máme tu niečo, čo smeruje k modelu v USA. Vo verejnom zdravotnom poistení sa u nás aktuálne odhadom vyberie cca 10 miliárd a súťaž nie je žiadna. Nefunguje to, hovorí Renáta Bláhová. V čom teda slovenské zdravotníctvo systémovo nefunguje a mala až šokujúco otvorená kritika šéfa NKÚ pravdu? Dokáže sa ešte štát - reprezentovaný predovšetkým ministerstvom zdravotníctva, tomuto dravému súkromnému kapitálu adekvátne čeliť a obhajovať verejný záujem a záujmy nás, pacientov? No a ak to celé nefunguje, ako to zmeniť k lepšiemu?Ráno Nahlas, opäť o zdravotníctve, dnes s bývalou šéfkou Úradu pre dohľad nad zdravotnou starostlivosťou a daňovou poradkyňou Renátou Bláhovou. Reč však bude aj o transakčnej dani, vládnej konsolidácií a zdanení superbohatých. Pekný deň a pokoj v duši praje Braňo Dobšinský.
Hned tři rezidenční projekty přímo u řeky Temže - realitní divize Penty expanduje do Anglie. Už za tři roky by mohl být první bytový dům postavený.„Nemůžu zatím říct, s kým jsme podepsali smlouvu, ale projekty odpovídají našemu nejdůležitějšímu kritériu, a to je lokace. Budou to rezidenční projekty na vynikajících místech,“ říká v rozhovoru pro SZ Byznys spolumajitel Penty Marek Dospiva s tím, že půjde o průřez celým portfoliem od malých investičních bytů až po velké rodinné penthousy.Všechny projekty jsou těsně před vydáním stavebního povolení. „To znamená, že v tomto roce by ve většině z těchto projektů mohla začít výstavba,“ dodává Dospiva. Výstavba podle něj potrvá dva až dva a půl roku.
Hned tři rezidenční projekty přímo u řeky Temže - realitní divize Penty expanduje do Anglie. Už za tři roky by mohl být první bytový dům postavený. „Nemůžu zatím říct, s kým jsme podepsali smlouvu, ale projekty odpovídají našemu nejdůležitějšímu kritériu, a to je lokace. Budou to rezidenční projekty na vynikajících místech,“ říká v rozhovoru pro SZ Byznys spolumajitel Penty Marek Dospiva s tím, že půjde o průřez celým portfoliem od malých investičních bytů až po velké rodinné penthousy. Všechny projekty jsou těsně před vydáním stavebního povolení. „To znamená, že v tomto roce by ve většině z těchto projektů mohla začít výstavba,“ dodává Dospiva. Výstavba podle něj potrvá dva až dva a půl roku.
Penta hlásí rekordní výsledky – zisk za rok 2024 vyšplhal na 15,6 miliardy korun po zdanění. „To je nejvyšší zisk za celou historii Penty,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro SZ Byznys Marek Dospiva, spolumajitel skupiny. Dosud nejvyšší zisk činil v roce 2021 čtrnáct miliard.V loňském roce stoupla také hodnota aktiv skupiny – ze 360 na téměř 400 miliard korun. A Penta se netají velkými plány na expanzi a posilování svých značek. Do pěti let chce proinvestovat 50 miliard.Která z divizí Penty se na výsledku podílela nejvíc?Z našich pěti šampionů, mezi které patří Dr.Max, Fortuna, Penta Hospitals, Penta Real Estate a naše banky – myslím, že nemusíme zacházet do šestého šampiona, médií (vydavatelství Vltava Labe Media, které vydává například Denik.cz, pozn. red.) – je tím největším tahounem už několik let Dr.Max. Úspěšně se rozvíjel ve všech zemích, kde působí, expanduje na italském trhu.Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky.Každý všední den na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.
Penta hlásí rekordní výsledky – zisk za rok 2024 vyšplhal na 15,6 miliardy korun po zdanění. „To je nejvyšší zisk za celou historii Penty,“ říká v exkluzivním rozhovoru pro SZ Byznys Marek Dospiva, spolumajitel skupiny. Dosud nejvyšší zisk činil v roce 2021 čtrnáct miliard. V loňském roce stoupla také hodnota aktiv skupiny – ze 360 na téměř 400 miliard korun. A Penta se netají velkými plány na expanzi a posilování svých značek. Do pěti let chce proinvestovat 50 miliard. Která z divizí Penty se na výsledku podílela nejvíc? Z našich pěti šampionů, mezi které patří Dr.Max, Fortuna, Penta Hospitals, Penta Real Estate a naše banky – myslím, že nemusíme zacházet do šestého šampiona, médií (vydavatelství Vltava Labe Media, které vydává například Denik.cz, pozn. red.) – je tím největším tahounem už několik let Dr.Max. Úspěšně se rozvíjel ve všech zemích, kde působí, expanduje na italském trhu. Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Každý všední den na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích. Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.
157 architektů z 33 zemí a třech kontinentů – mezinárodní soutěž o proměnu pražské Florence a okolí vzbudila rekordní zájem po celém světě. Do 2. kola soutěže poslala porota vedená renomovaným německým architektem Stefanem Behnischem hned 25 ateliérů, které se v dalších workshopech poperou o realizaci čtyř nových bloků hlavního města. V konkurenci neuspěl například návrh z ateliéru slavné Zahy Hadid.Projekt Florenc 21propojí Karlín s Novým Městem a nabídne byty, kanceláře, obchody, restaurace i hotel. Celková cena se vyšplhá na 20 miliard, hotovo by mohlo být už za pět let.„Máme velkou výhodu, že jsme majitelé pozemků, kde se dají postavit mimořádné projekty,“ říká v rozhovoru pro SZ Byznys David Musil, šéf realitní divize Penty.Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky.Každý všední den na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.
157 architektů z 33 zemí a třech kontinentů – mezinárodní soutěž o proměnu pražské Florence a okolí vzbudila rekordní zájem po celém světě. Do 2. kola soutěže poslala porota vedená renomovaným německým architektem Stefanem Behnischem hned 25 ateliérů, které se v dalších workshopech poperou o realizaci 4 nových bloků hlavního města. V konkurenci neuspěl například návrh z ateliéru slavné Zahy Hadid. Projekt Florenc 21 propojí Karlín s Novým Městem a nabídne byty, kanceláře, obchody, restaurace i hotel. Celková cena se vyšplhá na 20 miliard, hotovo by mohlo být už za pět let.„Máme velkou výhodu, že jsme majitelé pozemků, kde se dají postavit mimořádné projekty,“ říká v rozhovoru pro SZ Byznys David Musil, šéf realitní divize Penty. Agenda. Rozhovory s top lídry českého byznysu, zakladateli firem, odborníky. Čtvrthodinka o byznysu z první ruky. Každý všední den na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích. Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.
Před koncem roku přestoupil realitní matador Petr Palička z Penty do stáje Daniela Křetínského a jeho EPH a už se rýsují první klíčové projekty. „Já se tam stále rozkoukávám a těch věcí je tam hodně. Musím do nich proniknout. Projektů běží několik a v různé velikosti a jsou v různých fázích. Těm, které jsou nejdál, se začínám věnovat jako prvním. Tím největším jsou Holešovice - respektive Bubny Zátory. To je projekt o velikosti 280 tisíc metrů čtverečných hrubé podlažní plochy. To je skutečně veliké, to je zkrátka část města,“ říká Palička, dle kterého se částka, za niž na vybraném území vyroste nová čtvrť, vyšplhá na 30 miliard korun. To bude největší čtvrt i v jeho kariéře a největší projekt, na kterém se kdy podílel. „Nebude se to stavět najednou, bude se to vyvíjet postupně. Ale existuje územní studie, běží změna územního plánu, která by snad mohla doběhnout v letošním roce. Ta samozřejmě podmiňuje jakékoliv další kroky. Je tam poměrně hodně infrastruktury, která se musí řešit, jsou tam památkové objekty a navazuje to na železnici,“ popisuje Palička. Inside Talks. Pořad, ve kterém Zuzana Hodková se stálým týmem expertů rozebírá zákulisí českého byznysu. Jakými tématy žije průmysl, potravinářství, reality, startu-upy, finance, energetika nebo automobilový průmysl? Insidery jsou Tomáš Kolář z Linetu, Petr Palička z realitní divize EP Real Estate, Petr Novák z divize automotive společnosti JTEKT, Tomáš Spurný z Monety Money Bank, Ondřej Fryc z Reflex Capital, Martin Durčák z ČEPS a Jan Romportl z Elin.ai Nový díl každý pátek na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích. Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.
Před koncem roku přestoupil realitní matador Petr Palička z Penty do stáje Daniela Křetínského a jeho EPH a už se rýsují první klíčové projekty.„Já se tam stále rozkoukávám a těch věcí je tam hodně. Musím do nich proniknout. Projektů běží několik a v různé velikosti a jsou v různých fázích. Těm, které jsou nejdál, se začínám věnovat jako prvním. Tím největším jsou Holešovice - respektive Bubny Zátory. To je projekt o velikosti 280 tisíc metrů čtverečných hrubé podlažní plochy. To je skutečně veliké, to je zkrátka část města,“ říká Palička, dle kterého se částka, za niž na vybraném území vyroste nová čtvrť, vyšplhá na 30 miliard korun.To bude největší čtvrt i v jeho kariéře a největší projekt, na kterém se kdy podílel. „Nebude se to stavět najednou, bude se to vyvíjet postupně. Ale existuje územní studie, běží změna územního plánu, která by snad mohla doběhnout v letošním roce. Ta samozřejmě podmiňuje jakékoliv další kroky. Je tam poměrně hodně infrastruktury, která se musí řešit, jsou tam památkové objekty a navazuje to na železnici,“ popisuje Palička.Inside Talks. Pořad, ve kterém Zuzana Hodková se stálým týmem expertů rozebírá zákulisí českého byznysu. Jakými tématy žije průmysl, potravinářství, reality, startu-upy, finance, energetika nebo automobilový průmysl?Insidery jsou Tomáš Kolář z Linetu, Petr Palička z realitní divize EP Real Estate, Petr Novák z divize automotive společnosti JTEKT, Tomáš Spurný z Monety Money Bank, Ondřej Fryc z Reflex Capital, Martin Durčák z ČEPS a Jan Romportl z Elin.aiNový díl každý pátek na SZ Byznys a ve všech podcastových aplikacích.Odebírejte na Podcasty.cz, Apple Podcasts nebo Spotify.
Odkaz na celý díl „Chytrý člověk se naučí všechno, je to o tom mít vášeň,” říká Václav Jirků. 7 let vedl oddělení ARO v nemocnici v Kolíně, pak dostal nabídku být analytikem v Pentě, dnes je partnerem. Klíčovou roli měl především v rozvoji sítě lékáren Dr. Max, probrali jsme i všechny ostatní investice Penty a hlavně plány do budoucna. Partnerem podcastu je advokátní kancelář ROWAN LEGAL a provozovatel zdravotnických zařízení PENTA HOSPITALS a PENTA FUND. Sledujte nás:
On this week's pod Dave will be giving us an update on how the Penty is going and if he's still pushing for that fourth trophy and Doop will give us a Cirencester update and maybe even some news about a Champions League final... 5 Star Pod FPL: https://t.co/zzbihRHQgo code: prnmep 5 Star Potential - www.twitter.com/5starpod - www.5starpotential.com DaveAzzopardi - Twitch: www.twitch.tv/daveazzopardi Twitter: twitter.com/daveazzopardi FMDoop - Twitter: www.twitter.com/fmdoop - Twitch: www.twitch.tv/doop MaddFM - Twitter: https://twitter.com/MaddFM_ Website: https://maddfm.com/
1. Kaliňák manipuluje, zavádza a klame. 2. Riaditeľ Markízy poslal odkaz zamestnancom. 3. Dolinková potešila manažérov Penty.
On this weeks' pod we will be hearing what the hell our returnee has been doing with himself during his lengthy absence from the pod, we will check out what's been happening in the worlds of Cirencester, Sweden and the Penty and we have a pacey quiz to finish off. 5 Star Potential - www.twitter.com/5starpod - www.5starpotential.com DaveAzzopardi - Twitch: www.twitch.tv/daveazzopardi Twitter: twitter.com/daveazzopardi FridayNightFM - Twitter: www.twitter.com/fridaynightfm FMDoop - Twitter: www.twitter.com/fmdoop - Twitch: www.twitch.tv/doop MaddFM - Twitter: https://twitter.com/MaddFM_ Website: https://maddfm.com/ Curty - Twitter: https://twitter.com/CurtyFM
On this week's pod we will be doing the rounds where save updates are available, we return to Turkey for our Adventures in Wonderkid-land, Dave is finally doing things in his Penty and Madd is barely alive so lets see if we even make the quiz. 5 Star Potential - www.twitter.com/5starpod - www.5starpotential.com DaveAzzopardi - Twitch: www.twitch.tv/daveazzopardi Twitter: twitter.com/daveazzopardi FridayNightFM - Twitter: www.twitter.com/fridaynightfm FMDoop - Twitter: www.twitter.com/fmdoop - Twitch: www.twitch.tv/doop MaddFM - Twitter: https://twitter.com/MaddFM_ Website: https://maddfm.com/
Ako na diaľnicu z Bratislavy do Košíc, Slovensko stále čaká aj na prvú novú štátnu nemocnicu po desiatkach rokov. Vážne sa mešká v Bratislave, problémy majú aj v Martine.Má ministerka dvojitý meter pri nemocniciach Penty? Čo znamená odsun optimalizácie nemocníc? Ako vyzerajú výmeny šéfov nemocníc a čo znamená výmena šéfka Úradu pre dohľad na zdravotnou starostlivosťou? Vyrieši odchody a starnutie lekárov 150 nových medikov, kedy sa zlepší starostlivosť o pacientov a čo ambulancie?Ako celú situáciu zvláda nová ministerka zdravotníctva z Hlasu Zuzana Dolinková? Akých bolo jej prvých 100 dní? Braňo Závodský sa rozprával so zdravotníckym analytikom aj bývalým členom dozornej rady VšZP Martinom Smatanom a bývalým ministrom zdravotníctva Rudolfom Zajacom.
1. 18-tisíc ľudí pred parlamentom. 2. O čom to je táto kultúra. 3. Dolinková poruke Penty.
Podľa Igora Matoviča by sa patrilo, aby sa mu Ivan Korčok ozval. Chce len zvýšiť účasť, reálne pomôcť opozičnému kandidátovi, alebo mu môže aj ublížiť? Námestia podľa neho nič nedosiahli, pozmeňováky považuje za naplánovanú stratégiu koalície a podporil by generálny štrajk. Tvrdí, že vláda si ide zlegalizovať kradnutie. V podcaste s predsedom hnutia Slovensko sa dozviete:– od 1. min. – či sa pýtal Ivana Korčoka, či vôbec stojí o takúto formu podpory;– okolo 2:00 – či naozaj aspoň trošku netúži byť prezidentom;– od 3:00 – aké otázky bude klásť Ivanovi Korčokovi o páde vlády a SaS;– po 6:00 – či politik môže hodnotiť novinárov;– po 6:30 – či nemôže Ivanovi Korčokovi skôr ublížiť;– od 7:30 – či paradoxne nepomôže Pellegrinimu, ak bude na neho útočiť;– od 9:50 – že po prípadnom Pellegriniho víťazstve hrozí prezidentská amnestia pre spriaznených ľudí;– po 10:40 – že Andrej Danko ešte pokojne môže vyobchodovať zmenu volebného systému za iný mocenský zisk;– od 12:00 – či nemôže Ivanovi Korčokovi hroziť osud Eduarda Kukana, ktorý sa nedostal do druhého kola, lebo mal veľa protikandidátov;– po 12:50 – že nie je silný kandidát;– 14:00 – že postavenie dvoch kandidátov je dôkaz, že nechcú stavať súpera Ivanovi Korčokovi;– od 15:00 – či si ľudia nevedeli spraviť názor jeho vládu priamo a bez novinárov;– od 16:00 – ako médiá Penty pomáhali stranám súčasnej koalície;– po 18:50 – koho myslel múdrosráčmi;– od 20:00 – prečo sa nepoučí z kritiky, keď ho kritizovalo 90 percent Slovenska;– po 21:00 – či nie je problém, že všetko stále mení;– po 22:00 – že v polovici médií má Fico ustlané na ružiach;– po 23:30 – či ktokoľvek, kto spolupracoval s Matovičom, skončil zle;– od 27:00 – že bez neho by bol v politike pokoj;– po 28:00 – že námestia nedosiahli takmer nič, ústupky boli od začiatku vládna stratégia a pokojne by podporil generálny štrajk;– od 30:00 – že ostrakizácia jeho hnutia je cesta k Orbánovi, lebo bez Matoviča túto vládu nikto neporazí;– po 31:30 – či neľutuje, že uľahčil vláde výmenu policajného prezidenta a úradníkov pravidlami, ktoré zaviedla jeho vláda;– po 32:00 – že vláda si ide zlegalizovať kradnutie;– po 33:00 – aký má plán s eurovoľbami;– od 34:00 – že v europarlamente by zomrel;– po 34:30 – či do eurovolieb postaví Jozefa Pročka.
Podľa Igora Matoviča by sa patrilo, aby sa mu Ivan Korčok ozval. Chce len zvýšiť účasť, reálne pomôcť opozičnému kandidátovi, alebo mu môže aj ublížiť? Námestia podľa neho nič nedosiahli, pozmeňováky považuje za naplánovanú stratégiu koalície a podporil by generálny štrajk. Tvrdí, že vláda si ide zlegalizovať kradnutie. V podcaste s predsedom hnutia Slovensko sa dozviete:– od 1. min. – či sa pýtal Ivana Korčoka, či vôbec stojí o takúto formu podpory;– okolo 2:00 – či naozaj aspoň trošku netúži byť prezidentom;– od 3:00 – aké otázky bude klásť Ivanovi Korčokovi o páde vlády a SaS;– po 6:00 – či politik môže hodnotiť novinárov;– po 6:30 – či nemôže Ivanovi Korčokovi skôr ublížiť;– od 7:30 – či paradoxne nepomôže Pellegrinimu, ak bude na neho útočiť;– od 9:50 – že po prípadnom Pellegriniho víťazstve hrozí prezidentská amnestia pre spriaznených ľudí;– po 10:40 – že Andrej Danko ešte pokojne môže vyobchodovať zmenu volebného systému za iný mocenský zisk;– od 12:00 – či nemôže Ivanovi Korčokovi hroziť osud Eduarda Kukana, ktorý sa nedostal do druhého kola, lebo mal veľa protikandidátov;– po 12:50 – že nie je silný kandidát;– 14:00 – že postavenie dvoch kandidátov je dôkaz, že nechcú stavať súpera Ivanovi Korčokovi;– od 15:00 – či si ľudia nevedeli spraviť názor jeho vládu priamo a bez novinárov;– od 16:00 – ako médiá Penty pomáhali stranám súčasnej koalície;– po 18:50 – koho myslel múdrosráčmi;– od 20:00 – prečo sa nepoučí z kritiky, keď ho kritizovalo 90 percent Slovenska;– po 21:00 – či nie je problém, že všetko stále mení;– po 22:00 – že v polovici médií má Fico ustlané na ružiach;– po 23:30 – či ktokoľvek, kto spolupracoval s Matovičom, skončil zle;– od 27:00 – že bez neho by bol v politike pokoj;– po 28:00 – že námestia nedosiahli takmer nič, ústupky boli od začiatku vládna stratégia a pokojne by podporil generálny štrajk;– od 30:00 – že ostrakizácia jeho hnutia je cesta k Orbánovi, lebo bez Matoviča túto vládu nikto neporazí;– po 31:30 – či neľutuje, že uľahčil vláde výmenu policajného prezidenta a úradníkov pravidlami, ktoré zaviedla jeho vláda;– po 32:00 – že vláda si ide zlegalizovať kradnutie;– po 33:00 – aký má plán s eurovoľbami;– od 34:00 – že v europarlamente by zomrel;– po 34:30 – či do eurovolieb postaví Jozefa Pročka.Mentioned in this episode:Vražda Jána a Martiny – Vyšetrovanie
Aj keď hovoríme o zrušení prokuratúry, aj keď hovoríme o daniach, všade vidíme spoločné záujmy Penty a tejto koalície, hovoria v podcaste V redakcii komentátori Konštantín Čikovský a Roman Pataj. Rozprávala sa s nimi Monika Tódová.
As negotiations take place over the use of engineered stone in building, one company is engineering new products to reduce the likelihood of builders suffering silicosis.See omnystudio.com/listener for privacy information.
Pár dní pred voľbami vytiahol Igor Matovič na Richarda Sulíka kompromateriály, ktoré vraj ktosi po Bratislave ponúkal za milión eur. Majú usvedčovať šéfa SaS, že sa pri presadzovaní návrhov v zdravotníctve koordinoval s Jaroslavom Haščákom z Penty, že nehájil záujmy Slovenska, alebo aspoň Igora Matoviča. Môže to spôsobiť, že SaS sa nedostane do parlamentu? A nie je väčším problémom, že Matovič má správy zo Sulíkovho mobilu? Tomáš Prokopčák sa v podcaste Dobré ráno pýta Jakuba Fila. Zdroje zvukov: Youtube/Oľano a priatelia, Facebook/Sloboda a Solidarita Odporúčanie: Dnes odporúčam kúpiť si tlačené vydanie denníka SME. Spolu s novinami totiž nájdete pribalenú aj zbierku Poviedka 2023 plnú najlepších poviedok z tejto literárnej súťaže. Spolu s novinami ju nájdete v stánkoch za 5,90,- – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing – Odoberajte mesačný podcastový newsletter nielen o novinkách SME na sme.sk/podcastovenovinky – Ďakujeme, že počúvate podcast Dobré ráno.
"Ten projekt je tak nahrane, že aj keby sa ministerstvu podarilo splniť každý jeden krok v najkratšej možnej lehote, výstavba sa môže začať v roku 2025. A za rok sa hrubá stavba takejto nemocnice stihnúť nedá. Obzvlášť, keď podľa zámeru EIA má tri podzemné podlažia. Len vykopať takúto jamu trvá rok," hovorí šéf Penta Real Estate Juraj Nevolník, ktorý má skúsenosti s výstavbou nemocnice Bory. Podľa neho štát nestihne postaviť ani hrubú stavbu nemocnice Rázsochy. "Za posledné roky tu nastala absolútna deštrukcia jazyka, debilizácia politickej diskusie, deštrukcia akýchkoľvek politických procesov a poriadku. Tu je jedna aj druhá strana spoločnosti v obrovskom rauši, nevie si prísť na meno a rozťahujú sa nožnice medzi jednou a druhou stranou spektra. Neprospieva to nikomu. Zaslúžilo by si to zmier," hovorí Nevolník o dnešnej politike. Nevyhovuje Pente, ak štát Rázsochy nestihne? Ako sa vyvíja trh s nehnuteľnosťami? Ženieme sa do doby, keď si ľudia nebudú kupovať byty, ale budú žiť len v podnájmoch? Ako sa pozerá na kauzy Penty? Zvažoval niekedy morálny aspekt práce pre Pentu? A obáva sa toho, čo bude na Slovensku po predčasných voľbách? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s Jurajom Nevolníkom, riaditeľom Penta Real Estate. – Newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej: https://komentare.sme.sk/t/9122/zkh-pise – Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme – Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.
Američania zostrelili nad morom čínsky špionážny balón, ktorý sa len tak mierumilovne niekoľko dní túlal nad USA. Čína je pohoršená. Patria ruskí športovci na olympiádu? Čo sa skrýva za rozhodnutím Žilinku neinformovať o kúpe bytu od Penty? v aktuálnej epizóde Týždeň s .týždňom sa Marina Gálisová rozprávala o udalostiach posledných dní s kolegami Martinom Mojžišom, Tomášom Zálešákom a Štefanom Hríbom. V najnovšom podcaste Týždeň s .týždňom si vypočujete aj: - patrí Rusko na olympijské hry? - rozhorčenie Číny nad zostrelením mierumilovného balóna - Žilinka o kúpe bytu - obedy zadarmo, nedeľný predaj a hotovostné platby - aký bol Miloš Zeman prezident?
Denník SME oslavuje 30 rokov od svojho vzniku. Kam sme sa za tých 30 rokov posunuli? Poučili sme sa z mečiarizmu? Aký bol príchod a odchod Penty vo vydavateľstve? Aké chyby robia dnes novinári? A zomierajú už papierové noviny? Moderátorka Zuzana Kovačič Hanzelová sa nielen o tom rozprávala so súčasnou šéfredaktorkou Beatou Balogovou a bývalými šéfmi Martinom M. Šimečkom a Matúšom Kostolným. Podcast je záznamom živej diskusie. _ Podporte podcasty denníka SME kúpou prémiového predplatného a užívajte si podcasty bez reklamy na webe SME.sk alebo v mobilnej aplikácii SME.sk. Prémiové predplatné si kúpite na predplatne.sme.sk/podcast – Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na dobrerano@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/brifing – Ďakujeme, že počúvate podcast Ukrajinský spravodaj a Dobré ráno.
"Potešil som sa, je to viac menej také zadosťučinenie. Myslím si, že nahrávka pomôže, ale teraz ide o to, či bude použitá ako dôkaz alebo nie. Zrejme sa preukázala spojitosť tých transakcií," hovorí bývalý šéf tímu Gorila, dnes poslanec OĽaNO Lukáš Kyselica o vznesení obvinenia Jaroslavovi Haščákovi, Anne Bubeníkovej a Jirkovi Malchárkovi. "Budem sa s ním rozprávať a odporučím mu ospravedlniť sa. Už len preto, že je to kolegyňa a nepatrí sa takto správať ani v súkromí ani na verejnosti," hovorí Kyselica o uniknutej vulgárnej SMS komunikácii ministra vnútra Mikulca s poslankyňou Romanou Tabák. "Koalícia, ako sa vyskladá, tak sa vyskladá. Koalícia je taká. Aj teraz je nejako vyskladaná. Určite by som s ním šiel do koalície. Je to pravičiar, za tie roky sa naučil. To je všetko," odpovedá Kyselica na otázku, či aj po tom, čo vyšetroval financovanie SDKÚ a kauzu Gorila, by vedel spolupracovať s Mikulášom Dzurindom v politike. Ako sa pozerá na argumenty Penty? Ako je možné, že SIS ani po zmene vlády nespolupracuje pri vyšetrovaní kauzy Gorila? Ako dopadne vyslovenie nedôvery vláde? A hrozí, že v parlamente prejdú trestné zákony Tomáša Tarabu? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s poslancom OĽaNO a bývalým šéfom tímu Gorila Lukášom Kyselicom. – Newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej: https://komentare.sme.sk/t/9122/zkh-pise – Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme – Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.
"Ja rokujem v prospech toho, čo je napísané v programovom vyhlásení vlády. A tam je napísané, že vláda bude pokračovať v projektoch Rázsochy a Martin, čo sa stalo. A je tam aj to, že by sa mali postaviť dve regionálne nemocnice," reaguje minister zdravotníctva Vladimír Lengvarský na slová Mareka Krajčího, že rokuje v prospech Penty. "Už by sme neradi plošne vracali respirátory. Možno to budú školy, možno iné zariadenia, ale bude to buď okresne na odporúčanie hygienika, alebo, ak by sme šli do celoslovenských opatrení v nejakom vrchole vlny, tak by sme pristúpili k respirátorom v MHD. Znova sa vraciam k tomu, že ľudia by si mali uvedomiť, že chránia samých seba a ostatných, aj keď bude odporúčaný. Určite nebude povinný v blízkej dobe a masívne," hovorí minister Lengvarský o tom, či budú povinné respirátory počas stúpajúcich čísel pozitívnych na Covid-19. Aký má vzťah s Igorom Matovičom? Ešte stále ho chcú v OĽANO odvolať z funkcie? Prečo trvalo mesiace, kým predložil výstavbu nemocníc? A kedy bude jasné, o koľko sa zdvíhajú zdravotníkom platy? Vypočujte si rozhovor Zuzany Kovačič Hanzelovej s ministrom zdravotníctva Vladimírom Lengvarským. – Newsletter Zuzany Kovačič Hanzelovej: https://komentare.sme.sk/t/9122/zkh-pise – Ak máte pre nás spätnú väzbu, odkaz alebo nápad, napíšte nám na podcasty@sme.sk – Všetky podcasty denníka SME nájdete na sme.sk/podcasty – Podporte vznik podcastu Rozhovory ZKH a kúpte si digitálne predplatné SME.sk na sme.sk/podcast – Odoberajte aj denný newsletter SME.sk s najdôležitejšími správami na sme.sk/suhrnsme – Ďakujeme, že počúvate podcast Rozhovory ZKH.
Pomôžu nám ďalšie dodávky zbraní - najmä lietadlá a vrtuľníky; embargo na ropu a plyn a naše pridruženie sa k Európskej únii. Ukrajinský prezident Volodymir Zelenskyj prehovoril v slovenskom parlamente. Chce, aby sme boli „hlasom“ jeho krajiny v Únii. Stret tyranie s demokraciou, ktorá sa nemusí zastaviť na hraniciach s Ukrajinou– tak vidí prezident Volodymir Zelenskyj Putinovu agresiu vo svojej krajine. Opozícia príhovor Zelenského odignorovala, Robert Fico ho považuje za klamára. V podcaste budete počuť Volodymira Zelenského, Ivana Korčoka, Jaroslava Naďa, Juraja Krúpu a Kristiána Čekovského. V druhej časti sa pozrieme na policajné preverovanie Penty, ktorá si pred desaťročím vytiahla napriek zákazu zisku 400 miliónov z poisťovne Dôvera. S Martinom Turčekom. Podcast pripravili Denisa Žilová a Jaroslav Barborák.